The Matrx REDD 3.0F HV
$854.59
Product Description
The Matrx REDD 3.0F HV
is a premier flower fixture designed for standard ceiling heights. Experience outstanding efficacy and even light distribution through our proven far-red spectrum. Constructed on a folding aluminum platform with a sleek powder-coated frame, the Matrx REDD boasts a robust and clean aesthetic. Enjoy hassle-free installation and maintenance thanks to its fixture-mounted driver. Tailored for flowering and fruiting crops in spaces with low-to-standard ceiling heights, this LED fixture ensures a remarkable canopy.
*Bulk pricing is available for all fixtures
Request a Quote
Additional information
| Voltage Range | 200-480V |
|---|---|
| Wattage | 729W |
| Weight | 26 LBS |
| Fixture Dimensions | 43.3" * 41.4" * 3" |
| Spectrum Available | REDD Spectrum |
| Efficacy | 3.13 µmol/J |
| Photon Flux | 2,285 µmol/s |
| Warranty Period | 5 Years |
| Coverage Area | 5X5 |








Reviews
There are no reviews yet.