The Matrx 730F
$813.70
Product Description
The Matrx 730F
is a commercial-grade folding fixture designed with a full spectrum for use with any crop, lower ceiling spaces, and vertical racking installations.
*Bulk pricing is available for all fixtures
Request a Quote
Additional information
| Voltage Range | 120-277V |
|---|---|
| Wattage | 726.3W |
| Weight | 26 LBS |
| Fixture Dimensions | 43.3" * 41.4" * 3" |
| Spectrum Available | XRF Spectrum |
| Efficacy | 3.07 µmol/J |
| Photon Flux | 2,235 µmol/s |
| Warranty Period | 5 Years |
| Coverage Area | 5X5 |










Reviews
There are no reviews yet.