The 20W LED Tube Light
$162.24
Product Description
The 20W LED Tube Light
Discover the Aelius 20W LED Tube Light, a purpose-built, low-power solution designed for microgreens growing and other crops with lower light requirements, including microgreens, smaller leafy greens, and propagation setups. Featuring watertight quick-connectors and integrated drivers, you can effortlessly daisy-chain up to 20 fixtures, streamlining your lighting setup. With three spectrums to choose from, you can get the right spectrum for your crop’s preferences. Installation is a breeze with hassle-free cable tie mounting, and these lights are conveniently available in cost-saving packs of four, ensuring optimal coverage for your cultivation needs. Elevate your crop growth with the versatile Aelius 20W LED Tube Light.
*Comes in a box of 4; pricing is per box.
*Cloning lights are $183.47/BOX
Additional information
| Voltage Range | 120-240V |
|---|---|
| Wattage | 20W |
| Weight | 0.8 LBS |
| Fixture Dimensions | Length: 46" |
| Spectrums Available | 5000K Spectrum |
| Efficacy | 2.5 µmol/J |
| Photon Flux | 50 µmol/s |
| Warranty Period | 5 Years |
| Coverage Area | Individual Coverage: 8" * 44" Total Box Coverage: 48" * 48" (12“ spacing) |







Reviews
There are no reviews yet.