The Matrx 320 LITE
$365.29
Product Description
The Matrx 320 LITE
features a lightweight, expandable modular design that has 320W per section with wide input voltage compatibility (120-277V). It supports 0-10V dimming for seamless lighting control in any grow environment. The Matrx 320 LITE features the REDD and XR spectrum, specifically designed for low ceiling heights and vertical racking. With its low power draw and versatile setup, this LED fixture is an excellent candidate for energy rebate programs.
*Bulk pricing is available for all fixtures
Request a Quote
Additional information
| Voltage Range | 120-277V |
|---|---|
| Wattage | 320W |
| Weight | 8.38 LBS |
| Fixture Dimensions | 43.3" * 21.65" * 2" |
| Spectrums Available | REDD Spectrum |
| Efficacy | 3.03 µmol/J |
| Photon Flux | 960 µmol/s |
| Warranty Period | 5 Years |
| Coverage Area | 2X4 |








Reviews
There are no reviews yet.