The Aelius REDD 3.0 800 LV
$792.41
Product Description
The Aelius REDD 3.0 800 LV
is a top-tier commercial-grade fixture with exceptional efficacy and features our proven far-red spectrum. Featuring large metal heat sinks for climate control and a powder-coated aluminum frame, it offers a strong and clean look. Easy installation and cleaning are ensured with its fixture-mounted driver. This LED grow light is designed for higher ceiling flower and supplemental lighting spaces, this fixture guarantees a standout canopy.
*Bulk pricing is available for all fixtures
Request a Quote
Additional information
| Weight | 10.52334 kg |
|---|---|
| Voltage Range | 120-277V |
| Wattage | 813W |
| Weight | 23.2 LBS |
| Fixture Dimensions | 25.6" * 19" * 3" |
| Spectrum Available | REDD Spectrum |
| Efficacy | 3.15 µmol/J |
| Photon Flux | 2,564 µmol/s |
| Warranty Period | 5 Years |
| Coverage Area | 5X5 |









Reviews
There are no reviews yet.