The Aelius 300 REDD
$532.86
Product Description
The Aelius 300 REDD
is the pioneering fixture that marked the beginning of Aelius LED’s journey. Now in its 4th generation, the enhanced Aelius 300 REDD comes with the REDD spectrum, perfect for excelling in small-scale flower and greenhouse light supplementation. Both spectrums showcase remarkable efficacy, surpassing 3.0 µmol/J. Boasting a slim powder-coated aluminum frame with large metal heat sinks, the Aelius 300 is the most versatile among Aelius LED fixtures, ensuring top-notch performance and adaptability for your growing needs.
*Bulk pricing is available for all fixtures
Request a QuoteAdditional information
| Voltage Range | 120-277V |
|---|---|
| Wattage | 320W |
| Weight | 12.4 LBS |
| Fixture Dimensions | 4" * 40" |
| Spectrums Available | REDD Spectrum |
| Efficacy | 3.0 µmol/J |
| Photon Flux | 960 µmol/s |
| Warranty Period | 5 Years |
| Coverage Area | 3X4 |











Reviews
There are no reviews yet.