The 60W LED Tube Light – Standard Spectrum 46″
$472.04
Product Description
The 60W LED Tube Light
Maximize your vertical farming potential with the Aelius 60W LED Tube Light, boasting a sleek and efficient profile tailored for cultivating leafy greens. Also ideal for side and under-canopy lighting, this LED fixture comes equipped with built-in drivers and a single connector for power and dimming control, ensuring a swift and straightforward installation process. Comes with the Standard Spectrum in a 46″ length to provide your crop with optimal photon exposure. For cost-effective coverage, these lights are conveniently available in packs of four. Elevate your farming efficiency with the versatile Aelius 60W LED Tube Light.
*Comes in a box of four; pricing is per box.
*Bulk pricing is available for all fixtures
Additional information
| Voltage Range | 120-277V |
|---|---|
| Wattage | 60 W |
| Weight | 3.5 LBS |
| Fixture Dimensions | Single Bar: 46" x 1.92" x 1.96" |
| Spectrum Available | Standard Spectrum |
| Efficacy | 2.8 µmol/J |
| Photon Flux | 170 µmol/s |
| Warranty Period | 5 Years |
| Coverage Area | Individual Coverage: 12" x 48" Total Box Coverage: 48" x 48" (12 “ spacing) |







Reviews
There are no reviews yet.