The Matrx 650F
$742.91
Product Description
The Matrx 650F
is designed to merge affordability and quality. Engineered on the same trusted folding aluminum housing with a sleek powder-coated frame, this LED fixture is designed to provide even light distribution from low to standard ceiling heights. Enjoy a seamless experience with easy installation and cleaning, thanks to its fixture-mounted driver. The Matrx 650F features the new CX spectrum, a classic multi-use spectrum that has a balanced distribution of wavelengths, proven to excel with most crops in all stages of growth.
*Bulk pricing is available for all fixtures
Request a Quote
Additional information
| Voltage Range | 120-277V |
|---|---|
| Wattage | 649W |
| Weight | 26 LBS |
| Fixture Dimensions | 43.3" * 41.4" * 3" |
| Spectrum Available | CX Spectrum |
| Efficacy | 2.62 µmol/J |
| Photon Flux | 1,700 µmol/s |
| Warranty Period | 5 Years |
| Coverage Area | 5X5 |










Reviews
There are no reviews yet.